Hızlı Menü

Son Yorumlar

Anasayfa » Dış Ticaret Mevzuatı » İhracat Mevzuatı » İhracat Bedeli Dövizler

04 Temmuz 2014 Cuma    |    2380 Kez Görüntülendi.

İhracat Bedeli Dövizler

İHRACAT BEDELLERİNİN YURDA GETİRİLMESİ 

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ve bu karara ilişkinTebliğ’ler, bu güne kadar bir çok değişikliğe uğramış olup en son değişiklik 8 Şubat 2008 tarih, 26781 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan (Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar) 2008/13186 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile düzenlenmiş ve yayımı tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

 

Eski düzenlemede; her bir gümrük beyannamesi bazında 100.000 USD yi aşan ihracat bedellerinin yurda getirilmesi belli süre ve şartlara bağlanmış ve zamanında getirilmemesi halinde ise kambiyo suçu gereği ceza kesileceği öngörülmüş idi. 

 

Yeni düzenlemede ise; ticari amaçlarla ihraç edilen malların bedelinin ihracatçılar tarafından yurda getirilerek bankalara, Türk parası olması halinde tevsiki, döviz ise satılması zorunluluğu kaldırılarak, 8 Şubat 2008'tarihinden itibaren ihracat bedellerinin tasarrufu serbest bırakılmıştır.

İhracat bedellerinin tasarrufu serbesttir. Bakanlık ihtiyaç duyulması halinde ihracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin düzenleme yapmaya yetkilidir.”

Kaynak :Alomaliye.com